Finty v tréninku: backhandový kraťas křížem z příjmu

Není snad lepšího pocitu, než soupeře pěkně “vykoupat” ihned po zahájení výměny. Zdánlivě bezpečné krátké podání následuje dobře provedená fintička a pak už jen zoufalý pohled překonaného protivníka na míček, který padá k zemi v opačném rohu, než kam se vydal nohama. Poměrně klasickou možností je finta, při které hráč signalizuje odehrání do jedné strany, ale změnou pozice rakety na poslední chvíli pošle míč na druhou. Backhandový kraťas křížem z příjmu předvádí na videu Vojta Sebera, hráč pražského Regionálního centra mládeže a oddílu TJ Astra ZM Praha:

Jak na to: důležitá je pozice rakety vůči míčku

Po zhlednutí videa se nabízejí dvě otázky. Jak přesvědčit soupeře, že míč půjde na opačnou stranu; a jak zahrát tenhle podivný úder, aniž by si člověk zlomil zápěstí. Odpověď na první je snadná: záleží na postavení rakety vůči míči. Soupeř se orientuje podle výpletu – tedy když startuji směrem k míči tak, že backhandová strana rakety je nalevo od dráhy letu soupeřova podání, vypadá to, že budu odehrávat do pravé strany kurtu (platí pro praváky). Teprve těsně před dotykem míčku s výpletem obloučkem přesunu backhandovou stranu výpletu napravo od míče a krátkým taženým pohybem odehrávám do levé strany.

Odpověď na druhou otázku je pak správná práce celé paže. Snadnějšímu provedení této finty pomůže pohyb loktem směrem doprava u praváka, který usnadní změnu pozice rakety na poslední chvíli.

Backhandový kraťas křížem z příjmu jako ničivá zbraň

Ve hře jde o velmi užitečný a často používaný úder, který se přitom snadno může naučit každý. Skutečného mistrovství dosáhnou ti, kdo přidají i přesvědčivou řeč těla, tedy pohled a pohyb tělem naznačující, že míč půjde na opačnou stranu. Podívejte se na pěkné položení Lin Dana od Petera Gadeho:

Ale abychom byli spravedliví k čínskému hráči, dodejme ještě, že i on dokázal Gadeho donutit k neúspěšné “rybičce” stejným trikem. Sledujte provedení leváka v čase 1:00:

Vítězný bod, který přinese vydařená fintička z příjmu, patří mezi ty získané bez výraznější námahy a s velkým bonusem k mentální hře: pobaví diváky, zvedne náladu i sebevědomí a výbušnější soupeře může pěkně rozčílit. Jen pozor: po takovém vydařeném příjmu budete podávat vy, tak ať vám to soupeř hned neoplatí ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>