Finty v tréninku: forehandový kraťas křížem

Seriál s fintičkami pokračuje úderem, který si pravděpodobně zamilujete a budete hrát mnohem častěji, než odpovídá jeho efektivitě (a mnohdy snad i zdravému rozumu). Jenže: je to zkrátka zábava. Jde o forehandový kraťas křížem na síti, který je ovšem hraný s naznačením roztočeného kraťasu. Tedy: hráč se snaží přesvědčit soupeře, že bude hrát na pravou stranu (u praváka) technikou roztočení zevnitř kurtu směrem ven, ale využije pohybu rakety a na poslední chvíli “zlomí” zápěstím směr míčku doleva.

Forehandový kraťas křížem vyžaduje klesnutí zápěstím

Klíčem k úspěchu je správná výchozí pozice rakety. Ta je u praváka na začátku úderu nalevo od míče a nachystaná jako na roztočený kraťas po čáře. Následuje pohyb hlavy rakety pod míčem, na rozdíl od odehrání kraťasu po čáře ale bez kontaktu. Tím se hlava rakety ocitne napravo od míčku, který v tu chvíli jakoby “propadává” k zemi vedle držátka. A to je, nikoliv shodou okolností, vynikající výchozí pozice pro zahrání kraťasu křížem. Při základní technice kraťasu křížem se doporučuje kvůli lepšímu úhlu nemířit na míček hlavou rakety, ale hřídelkou. Následuje pak pohyb zápěstím směrem dolů a tažení podél sítě, které zajistí zahrání kraťasu křížem hodně blízko pásce.

A právě tímto pohybem končí i naše fintička. Důležité tedy je, nedělat pohyb “jako stěrače”, tedy hlavou rakety směrem šikmo nahoru, ale udržet hlavu rakety po celou dobu provádění úderu ve zhruba stejné výšce a správného úhlu pro odehrání křížem dosáhnout klesnutím zápěstí.

Sledujte pěkné provedení zadrženého úderu od Terky Kobylákové, hráčky pražského Regionálního centra mládeže a oddílu TJ Astra ZM Praha:

PS: A vážně, je to moc hezký úder, ale kraťas po čáře je ve většině případů lepší volba. Tak to nepřehánějte ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>