Finty v tréninku: spodní backhandový slice

V seriálu věnovaném badmintonovým fintičkám a trikům se tentokrát zaměříme na oblast rychlé práce s raketou a nečekaného zásahu ne zcela čistým úderem. Techniku se seknutím míčku částečně přes peří, které způsobí nečekanou změnu směru letu, máme obvykle spojenou především s dropy. Ať už jde o slice nebo reverse slice, patří sekané dropy do arzenálu každého dobrého badmintonisty. Podobnou techniku je ale možné využít i pro odehrání spodního backhandového úderu, který tak odletí téměř na druhou stranu oproti očekávané trajektorii.

Spodní backhandový slice klame pohybem těla i rakety

Spodní backhandový slice je možné použít jak z příjmu podání, tak i ze hry při nahrávce do přední části kurtu. Vhodným držením rakety pro tento úder je palcové, s palcem opřeným o nejširší stranu držátka rakety. Protože řada soupeřů se více či méně vědomě orientuje podle pohybu těla a dráhy rakety, je třeba, aby po celou dobu úderu hráč signalizoval odehrání směrem doleva (u praváka) – to přesněji řečeno znamená pohyb rakety vedený směrem zprava doleva víceméně rovnoběžně se sítí a jen mírně vpřed, a obdobný pohyb paže a ramene.

Samotný zásah míčku není čistým odehráním pouze přes korkovou základnu, ale seknutí šikmo přes míč, kdy výplet rakety přejede i přes peří. Pro odehrání do zadní části kurtu je potřeba poměrně velký stisk i rychlý švih rakety, protože velká část síly se při nečistém zásahu vytratí. Pro ty, kterým zásah spodním seknutím na začátku nepůjde, je vhodnou pomůckou snaha trefit míček levou postranní částí rámu hlavy rakety (přitom backhandová strana výpletu je otevřená směrem k síti).

Na videu máte možnost prohlédnout si provedení leváka, úder ukazuje Jan Vorlík z ligového družstva SK Prosek Praha:

Spodní backhandový slice patří k riskantním úderům a fintičkám, které si lze dovolit za rozhodnutého stavu, anebo jako legraci v tréninkovém zápasu. V tréninku jde ale o užitečný test či cvičení manipulace s raketou a citu pro ne zcela běžné zásahy míčku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>