Finty v tréninku: zadržený blok na síti

Viděli jste finálový zápas dvouhry mužů na mistrovství ČR dospělých v Mostě? Pak si možná budete pamatovat, že Petr Koukal hned několikrát na svého soupeře Kubu Bitmana úspěšně použil zadržený blok na síti. Tedy fintu, při které hráč předstírá, že se chystá razantně sklepnout míč a zakončit výměnu, ve skutečnosti ale v poslední chvíli povolí stisk rakety a zahraje pouze krátký zablokovaný míč kousek za sít. Což v ideálním případě vede… k zakončení výměny ;-)

Zadržený blok na síti z backhandu

První video ukazuje provedení úderu z backhandu. Držení rakety je s palcem proti nejširší straně držátka. Klíčem k úspěchu je přesvědčivost: k míči je třeba naskočit a jít raketou nad úrovní pásky, aby vypadal úmysl sklepnout míč dostatečně přesvědčivě. Při nácviku tohoto úderu si hráči výběrů Prahy do 15 let pomáhali jednoduchou metodou – vždy z několika nahozených míčů jeden či dva sklepnout a pak teprve z téhož pohybu zahrát zadržený blok.

Forehandová strana: “plácačkový kraťas”

Samozřejmě je možné stejnou fintu využít i z forehandové strany. Správným držením rakety je tentokrát držení plácačkové. Při zahrávání sklepnutého míče by došlo k přitažení rakety do dlaně a silnému stisku. Zadržený blok však zahrajeme jen velmi mírným stiskem a naopak uvolněním rakety v prstech po kontaktu s míčkem, aby se tak odrazil jen těsně za pásku. V nácviku forehandového zadrženého bloku můžete sledovat Terku Typltovou.

Na pěkné provedení zadrženého forehandového bloku se můžete podívat i u profesionálů – hezký příklad nabízí jedenáctiminutová kompilace badmintonových “trickshotů” v čase 03:14, v akci jsou Dionysius Hayom Rumbaka a Kashyap Parupalli:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>