Čas od času je třeba zpestřit si trénink nějakou pěknou fintičkou a vedle odpočinku od obvyklého drilu také potrénovat šikovnost ruky a klamavé údery. Dnes se můžete podívat na fintu, která se snaží soupeře přesvědčit dokonce nadvakrát o falešném úderu. Hráč nejprve naznačuje kraťas ve forehandové straně kurtu, následně prudkým pohybem hlavy rakety směrem dolů naznačuje lob po čáře, ale ve skutečnosti zahraje doopravdy krátký míč za síť. Smyslem tohoto úderu je, aby soupeř přerušil svůj pohyb směrem proti síti, který by měl začít na první náznak, a “cuknul” se směrem dozadu. Při opakovaném startu směrem k síti už tak chytne míč v horší pozici nebo vůbec, a to i přesto, že se hráč touto fintou dobrovolně vzdává vysokého zasažení míčku.
Zadržený kraťas vyžaduje drobné podseknutí
Jak na tento rafinovaný úder? Zadržený kraťas ve forehandu začíná zvednutím zápěstí a nastavením paže tak, aby jasně signalizovala zahrání naraženého kraťasu na síti. Zápěstí je tedy otevřené a úhel rakety by měl odpovídat zásahu zespoda. Krátce před zásahem míčku ovšem hráč provádí prudký pohyb hlavou rakety směrem dolů, naznačující odehrání dlouhého míče do zadní části kurtu. Následuje stisk držátka v prstech a zahrání kraťasu, pro nějž je důležité přidat ještě drobné podseknutí směrem k síti. Pohyb hlavy rakety tak připomíná písmeno L. Podseknutí pomáhá dostat míč přes síť a snížit chybovost při provádění finty.
Podívejte se na zadržený kraťas ve forehandu v podání hráčů RCM Praha a oddíllů Astra Praha, SK Prosek Praha a TJ Slovan Vesec, Davida Wallera, Vaška Palána a Kryštofa Bumbálka:
Dá se použít ve hře?
Je to moc hezké, ale nejde o jeden z úderů, kterými se pobavíte v tréninku, ale nevyužijete v praxi? Ne tak docela. I profesionální hráči často zadržené míče na síti využívají. Ne vždy se ale dostanou do přehledu populárních “trickshotů”, protože nejsou na pohled tolik efektní – soupeře obvykle nepošlou na druhou stranu kurtu, “pouze” zpomalí jeho reakci směrem proti síti. Pravdou ale je, že v zápasech Lin Dana, Lee Chong Wei i dalších hvězd tyto míče najdete. Pochopitelně s mnohem jemnějším naznačením na deseti či dvaceti centimetrech pohybu rakety směrem dolů.
A občas se přece jen podaří i zadrženým kraťasem ve forehandu soupeře hezky vykoupat. Tak jako dánské legendě Peteru Gademu: