Testy raket: Yonex ArcSaber 11 a Yonex ArcSaber FB

Během května a června se mi dostaly do rukou dva nové modely raket od společnosti Yonex. Oba možná trochu překvapivě spadají do série ArcSaber (jde o modely Yonex ArcSaber 11 a Yonex ArcSaber FB) a nabízejí zajímavé vlastnosti.

Yonex ArcSaber 11: všestranná raketa

Badmintonová raketa Yonex ArcSaber 11
Yonex ArcSaber 11 je všestranným a vydařeným modelem rakety

Yonex ArcSaber 11 je raketou, s níž ukončil svou dlouhou a bohatou kariéru Taufik Hidayat. Raketa mě už na první pohled zaujala svým designem, který jako by byl kosmeticky odladěnou verzí ArcSaber 10 – převažující červená barva se vhodně doplňuje s bílou a raketa je výrazná, ale ne křiklavá. Při samotné hře si Yonex ArcSaber 11 vedl zdatně ve všech oblastech kurtu. Solidní obraně pomáhá lehčí hlava oproti modelům jako Voltric 80 nebo Z-Force. Při kraťasech na síti a drajvech je raketa velmi rychlá a přesná, přitom dobře přenáší do úderů sílu stisku v prstech a navzdory své relativní tuhosti nepůsobí jako “dřevo”. Při hraní klírů má raketa příjemný švih a ostrý zvuk, důležité pak je, že dokáže velmi dobře absorbovat i ne úplně čisté zásahy a hráč tak má více pod kontrolou i údery zahrávané z nouze.

Velmi solidní razance smečů a útočných úderů sice nesnese srovnání s elitními modely vyváženými více do hlavy (například právě Yonex Voltric 80), ale stále se drží na špičce. Oproti doporučení výrobce je tedy Yonex ArcSaber 11 více univerzální raketou, než jen čistě útočnou zbraní “hromadného ničení”. Také pokrok oproti předchozímu modelu ArcSaber 10 je spíše v kontrole úderů než čistě samotnému zvýšení razance.

Při testování hráči v oddílu SK Prosek Praha si Yonex ArcSaber 11 vedl výborně. Podrobný rozbor technických detailů a dojmů testovacího týmu najdete v článku na BadmintonWebu. Za sebe osobně ještě dodám, že bych hodnotil ve školním známkování jako výbornou i kontrolu obranných úderů a vidím Yonex ArcSaber 11 jako překvapivě kvalitní model, který může být něčím mezi Yonex Armortec 900 Power a Yonex NanoSpeed 9900.

Verdikt BadmintonWebu: “Yonex ArcSaber 11 patří mezi vydařené nové modely raket. Nabízí vyváženou útočnou i obrannou stránku; vyvážení na střed rakety a tuhý rám pomáhají při drajvových výměnách a na síti, zároveň ale raketa výrazněji neztrácí při smečích. Pozitivem je i originální a atraktivní design.”

Yonex ArcSaber FB: jen 73 gramů!

Badmintonová raketa Yonex ArcSaber FB
Raketa Yonex ArcSaber FB byla podle očekávání skvělá ve hře na síti

Yonex ArcSaber FB je výstředním superlehkým modelem rakety. Váží pouze 73 gramů a je to vůbec nejlehčí raketa, kterou kdy Yonex vyrobil. Při testování mě tedy zajímalo zejména to, zda si raketa povede očekávaně dobře v drajvové hře a na síti, a jak velké budou kompromisy v razanci a kontrole útočných úderů či obecně úderů ze zadní části kurtu. Pozitivem pro mě byl stejně jako u AS 11 velmi dobrý design, v němž se jasná modrá doplňuje se světle zelenou – opět jde o výrazný, univerzální kousek vhodný pro muže i ženy. Při samotné hře se potvrdila jen část obav z “výkonu” rakety při razantních úderech. Při hraní klírů a smečů bylo pro hráče náročnější správně načasovat stisk a zrychlení švihu, relativně často docházelo k zahrání “tupých” úderů. ArcSaber FB si paradoxně vedl lépe při zahrávání stick smečů než u plných smečů z výskoku. Přímo radostí bylo s raketou hrát drajvové výměny a rychlé deblové míče na síti. Díky její lehkosti se po zahrání pouze stiskem či mírnou rotací rychle vrací do připravené pozice a je tak možné například sklepnout více míčů na síti po sobě, anebo změnit směr v drajvové přestřelce. Pozitivem také je, že i při delší výměně, kdy musí hráč mít ruku s raketou připravenou nahoře, není díky menší hmotnosti tak unaven. V obraně je raketa opět velmi dobrá, a to zejména pro krátkou naraženou obranu, slabší je při obraně drajvové a dlouhé.

Ačkoli je raketa označena výrobcem jako tuhá, pocitově míří spíše někam ke střednímu stupni tuhosti, s čímž zřejmě souvisí i horší pocit z hraní klírů a smečů. Není to raketa, která by vedla sama ruku, ale díky lehkosti nevyžaduje super silného hráče, aby s ní bylo možné hrát rychlé míče na druhou stranu kurtu. Velmi dobré podání a příjem i míče okolo sítě by z ní mohly dělat vhodnou volbu pro hráče, kteří se v těchto situacích vyžívají, nebo je to dáno taktickým úkolem (ženy v mixu).

Výsledky testování v oddílu SK Prosek Praha si můžete spolu s podrobným rozborem technických detailů pročíst v recenzi na BadmintonWebu. Mně osobně se Yonex ArcSaber FB velmi líbí designově, jako hráč s celkově slabší razancí smečů a útoku obecně ale preferuji spíše rakety vyvážené více do hlavy a typy, které moje údery dovedou trochu “nakopnout” – a mezi ně FB zkrátka nepatří.

Verdikt BadmintonWebu: “Yonex ArcSaber FB je velmi atypická raketa, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět. Před nákupem vřele doporučujeme její otestování. Díky nízké hmotnosti je mimořádně lehká a rychlá v drajvech, skvěle se s ní hrají stick smashe a je radost s ní hrát na síti. Slabinou ale i přes rychlý švih zůstaly údery ze zadní části kurtu, zejména klíry a smeče.”

Čtěte také: Test badmintonových míčů: Yonex Aeroclub TR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>