Deblová škola 2014: soustředění zaměřené na párové disciplíny

Ve dnech 25.-29. srpna proběhla v domácí hale oddílu SK Prosek Praha poslední fáze letní přípravy – Deblová škola. Soustředění zaměřené na párové disciplíny letos vedl jako hlavní trenér Standa Kohoutek, který připravil náročný a zajímavý program hned pro dvě skupiny badmintonistů.

Mezi staršími se pod jeho vedením připravovali Berta Ausbergerová, Verča Srncová, Šárka Vlášková, Kačka Houšková, Jitka Benešová, Tomáš Krajča, Michal Beznoska, Vašek Podivín, Vašek Palán, Vítek Kulíšek, Šimon Pitro a Honza Vorlík, tréninky mladších pak absolvovali Verča Tvrdíková, Alena Tylšová, Kačka Krejčová, Natálka Pávová, Kája Nachtmanová, Dan Kubiš, Ondra Dlouhý, Dan Zelinka, Vašek Obhlídal, Marek Schumpeter a Adam Šulc.

Pohled na tréninky zejména mladší skupiny nabízí naše videoreportáž:

Deblová škola učila základům párařské techniky

TRENÉŘI STANDA A TOMÁŠ předvádějí drajvy bez sítě
TRENÉŘI STANDA A TOMÁŠ předvádějí drajvy bez sítě

Díky výborným Standovým tréninkům a také přístupu zúčastněných, kteří dokázali najít síly na úsměv i v těch nejnáročnějších částech tréninků, se letošní Deblová škola doopravdy vydařila na výtečnou.

Už od pondělka se tréninky rozeběhly v náročném režimu. V 8:30 začínali v tělocvičně mladší, kteří trénovali do 10 hodin, následovala dvouhodinová první fáze pro starší. Odpoledne jsme pak začínali ve 14:30 a od 16 do 18 trénovali opět starší.

Žáci se se Standou věnovali zejména základům dynamického pohybu a typickým deblovým úderům. Hodně času se tak věnovalo drajvům, deblovým kraťasům, sklepávání na síti forehandem i backhandem, obraně a také samozřejmě podání a příjmu. Tradiční záležitostí na konci většiny tréninků bylo trefování krátkého backhandového podání na terč v podobě složeného ručníku – od jisté doby s motivací v podobě cvičení za nepovedené pokusy.

Umění čtyřhry: mít raketu nahoře a nohy od sebe

Také starší pracovali na řadě zdánlivě „základních“ věcí, jako je včasná příprava rakety, vedení úderů bez zbytečných nápřahů a došvihů, či neustálá připravenost nohou na start a změnu směru. Každý trénink otevíralo cvičení na rychlou práci nohou, přebíhačky nebo různé formy sprintů a badmintonových pohybů. Následovaly deblové rozehrávky a nastřelování na typické situace ve čtyřhře. A na závěr dne přicházela zajímavá kondiční fáze, kde jsme si zkoušeli spíše stabilizační posilování s využitím pestrých cviků na ruce, nohy, záda i břicho.

Náročný, ale velmi užitečný týden zakončilo páteční zápasové odpoledne, během kterého si mohli mladší zahrát řadu zápasů se staršími spoluhráči. Deblová škola tak splnila svůj účel – a zbývá jediné. Přenést si procvičovanou techniku a dovednosti také do vlastních tréninků v sezoně a do hry…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>