Atletický žebřík: posilujte nohy i ruce

Sérii videí s náměty na cvičení s atletickým žebříkem doplňujeme také o několik zajímavých tipů pro silovou přípravu zaměřenou na odrazy. Doposud jsme vám nabídli několik základních cvičení frekvence, odrazovou i koordinační přípravu (první článek, druhý článek) a také tipy na pokročilá cvičení na žebříku. Dnes otevíráme další možnosti využití žebříku v oblasti výbušné síly.

Snožka, roznožka a jedna noha dopředu

Odrazové cvičení pro spodní končetiny se čtyřmi variantami ukazuje první video. Postupně v něm hráči vyzkoušejí “snožku” – tedy výskok s dotykem nohou, které ale dopadají opět do postavení vedle žebříku, “roznožku,” která je opačnou variantou snožky, a boční proskakování, při kterém hráči vykopávají vždy jednu nohu vpřed a druhou vzad s dopadem opět oběma dovnitř žebříku.

Probíhání bokem: doplňujeme základy

Mezi základními frekvenčními cvičeními v našem archivu doposud chybělo probíhání bokem se dvěma kroky do každého okénka. Doplňujeme ho tedy nyní, na záběrech uvidíte hráče žákovských a juniorských družstev SK Prosek Praha.

Změna frekvence a navazující sprint

Další základní cvičení či spíše metoda je pak probíhání se změnou frekvence a navazujícím krátkým sprintem. Hráči tak postupně střídají rychlou frekvenci na malém prostoru, rychlost kratších kroků a maximální rychlost běhu už bez omezení na okénka žebříku.

Kolena k bradě

Takzvané “klokaní výskoky” mohou být samozřejmě náplní tréninku i bez žebříku, ale na žebříku dostávají i lehký koordinační rozměr. I při maximálním odrazu a přitažení nohou k hrudníku musejí být hráči schopni kontrolovat následný dopad. Cílem je také plynulé navázání jednotlivých výskoků, tedy procházení žebříku bez meziskoků a dlouhých odpočinkových intervalů.

Proskakování bokem ve vzporu

Příkladem kreativního využití žebříku je cvik, při kterém se hráči posunují bokem odrazy po jednotlivých okéncích žebříku. Uvniř ale nemají nohy, nýbrž ruce, a výchozí pozicí je vzpor. “V kliku” se pak střídají poskokem posunují ruce a nohy, samozřejmostí je vystřídání obou směrů pohybu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>